Výskyt vší a informace pro rodiče

05.02.2024

Čas od času se stane, že ve škole u žáků zaznamenáme výskyt vší. Níže uvádíme základní informace o tom, jak je potřeba postupovat, aby se zamezilo dalšímu šíření tohoto nepříjemného parazita mezi ostatní žáky.

Především bychom chtěli požádat rodiče, aby neposílali dítě, které nebylo řádně odvšiveno, následující den zpět do školy. Důkladné odvšivení je většinou dlouhodobější záležitostí.

Děkujeme Vám za spolupráci!

Jak postupovat krok za krokem

Krok 1

V případě, že sami doma odhalíte výskyt vší u svého dítěte, neprodleně informujte třídní učitelku, abychom mohli vyzvat ostatní rodiče ke zvýšené pozornosti. Dítě neposílejte do školy.

V případě, že bude výskyt vší odhalen ve škole během vyučování, třídní učitelka o této skutečnosti telefonicky informuje rodiče, kteří budou vyzváni, aby si dítě neprodleně vyzvedli.

Krok 2

Následně proveďte důkladné odvšivení dítěte pomocí dostupných prostředků (speciální šampony, hřebeny apod.). Většina běžných přípravků však hnidy nemusí spolehlivě zlikvidovat, a proto je potřeba vlasy důkladně prohlédnout a hnidy mechanicky odstranit (viz video ke stažení níže).

Krok 3

Doma proveďte preventivní opatření k zamezení dalšího šíření vší (vyprat povlečení, oblečení, bundy, důkladně vyluxovat, setřít plochy nábytku)

Krok 4

Jděte ke svému dětskému lékaři, který Vám vystaví doklad o ošetřovném po dobu, než vši a hnidy z vlasů odstraníte.